Instagram_round1   Facebook_Round1   Twitter_round1

Find_a_team_Sidebar2

League_State_Championships_Sidebar3
Schools_Sidebar2
SCTPF2
 
_uacct = "UA-4338464-2"; urchinTracker();

JUNIOR BOY PLAYER OF THE YEAR
1984 Bret Garnett
1985 Will Bull
1986 Andre Janasik
1987 Chris Baker
1988 Will Bull
1989 Ron Davis
1990 Keith Brill
1991 Charly Rasheed
1992 Keith Brill
1993 Mitch Sprengelmeyer
1994 Lesley Joseph
1995 Ramsey Smith
1996 Lesley Joseph
1997 Lee Porter
1998 Ryan Haviland
1999 Rob Cassidy
2000 Roddy Cantey
2001 Ryan Young
2002 Andrew Stubbs
2003 Will Guzick
2004 Daniel Knause
2005 Christopher Britt
2006 Ross Moyer
2007 Christopher "Chip" Cox

2008 Harrison Richmond

JUNIOR GIRL PLAYER OF THE YEAR
1983 Kay Louthian
1986 Jill Waldman
1987 Julie Davis
1988 Susan Culik
1989 Cena Hackler
1990 Janice Durden
1991 Melissa Odom
1992 Mary Carlisle White
1993 Killy Zalinski
1994 Janet Bergman/ Joyce Bergman
1995 Elizabeth Proctor
1996 Maiko Cook
1997 Janet Bergman
1998 Catherine Brown
1999 Elizabeth Sauerborn
2000 Lin Waterford
2001 Sarah Shelley
2002 Caroline Ferrell
2003 Abby Walker
2004 Sarah Guzick
2005 Laurianne Henry
2006 Mallory Cecil
2007 Hayley Carter
2008 Mallory Cecil

MARK HODGIN JR. SPORTSMANSHIP
1984 Christy Faustmann
1985 Dave Garner
1986 Keith Player
1987 Vernon Gettone
1988 Ashley Gaines
1989 Beth Niemeyer
1990 Louise Maynard/ Heath Foster
1991 Robert Martin
1992 Mary Avent
1993 Timothy Dargan
1994 Ryan Lindsay
1995 Jeff Bergman/ Katie Coleman
1996 Ashley Hawkins/ Matthew McKenzie
1997 Will Johnson/ Jennifer Fayad
1998 Bill Brehmer/ Candy Gore
1999 John Boetsch/ Fallon Koon
2000 Bennet Evers/ Annie Bosler
2001 Scott Hartley/ Anne Carter Hughes
2002 Moutray McLaren/ Symmes Johnson
2003 Tradd Robinson/ Tracey Cooke
2004 Christopher Loveless/ Virginia Waldron
2005 Christopher Britt/ Amanda Malatek
2006 Zachary Sprouse/Catherine Roach
2007 Stephen Beach/Patricia Kirkland
2008 Jessica Diamond/Wilson Daniel

WILTON MCKINNEY AWARD
1986 Tim Hagood
1987 Dave Garner
1988 Page Bates
1989 Christy Faustmann
1990 Andy Case
1991 Janice Durden
1992 Louise Maynard
1993 Charly Rasheed
1994 Greg Rice
1995 Kelli Heaton
1996 Sabah Sattar
1997 Ryan Haviland
1998 Trevor Smith
1999 Lee Porter
2000 Elizabeth Proctor
2001 Katie Coleman
2002 Ryan Young
2003 Caroline Ferrell
2004 Thomas Stoddard
2005 Will Guzick
2006 Laurianne Henry
2007 Zachary Sprouse
2008 Wesley Moran

MOST IMPROVED JUNIOR BOY
1985 Tim Hagood
1986 Chuck Anderson
1987 Dave Stroman
1988 Will Shelley
1989 Chris Taylor
1990 Nathan Allen
1991 Jordan Goetzman
1992 Paul Thurmond
1993 Patrick Brown
1994 Eric Roberts
1995 Anand Pariyadath
1996 Roddy Cantey
1997 Alec Wilson
1998 Garrett Dong
1999 Ryan Young
2000 Douglas Appleby
2001 Daniel Knause
2002 Thomas Light
2003 Chris Britt
2004 Ross Moyer
2005 Bobby Browning
2006 Wesley Moran
2007 Cal Hillsman
2008 Joel Cook

MOST IMPROVED JUNIOR GIRL
1984 Jenny Graf
1986 Vanessa Brill
1987 J.C. Biber
1988 Louise Maynard
1989 Mary Nelson
1990 Tami Byrd
1991 Kylie Thompson
1992 Kimberly Hampton
1993 Devrin Carr
1994 Manning Willard
1995 Candy Gore
1996 Brooke Raynal
1997 Mary Neill Hagood
1998 Anna Marie Underwood
1999 Lauren Marie Whisenhunt
2000 Gabriela Carvalho
2001 Jewel Aldea
2002 Amanda Granson
2003 Virginia Berry
2004 Mallory Cecil
2005 Ryan Reichel
2006 Stephanie Cox
2007 Meghan Blevins
2008 Alex Martin

JUNIOR TOURNAMENT OF THE YEAR
1984 Festival of Flowers
1985 Pepsi Junior Open
1986 Palmetto Championships
1987 State Junior Closed Greenwood
1988 NCNB Junior Spring Fling
1989 Grand Strand Junior Classic
1990 SCN Palmetto Championship
1991 American Federal Inv.
1992 State Junior Closed Spartanburg
1993 Topspin Junior Championships
1994 SC Tobacco Festival
1995 Kiawah Is. Junior Clay
1996 Southern Boys’ & Girls’ 12 Closed
1997 Carolina First SC Closed Junior Clay Court
1998 Clinton YMCA Tourn.
1999 Dunes Hadwin White Jr. Open
2000 Pepsi Jr. Open
2001 Carolina Radiology Jr. Cup
2002 McDonalds Junior Open
2003 Coca Cola/Thornblade Jr. Tournament
2004 Magnolia OBGYN Debordieu Junior Classic
2005 Sea Pines Junior Tournament
2006 Holly Tree Junior Challenger
2007 Kingston Plantation Junior Classic
2008 Wachovia Palmetto Championships

COMMUNITY SERVICE AWARD
1983 H. Thrower/ Lee Brockman
1984 Larry Rizzo
1985 Carol Arberg
1986 Women of Rockbridge
1987 Killingsworth Home Pro
1988 Bob Capes Benefit
1989 Randy Chamberlain
1991 John White
1992 Delores Jackson
1993 Moses Dixon
1994 Lib & Jerry Smith
1995 Jo Ann Lee
1996 Margo Winter
1997 Walter Luszki
1998 DD & J Junior Tennis Foundation
1999 Jim Gansrow and Tom Kent
2000 Mark Taylor
2001 Wilton McKinney
2002 Pressie Carter and Patricia Utsey
2003 Bill Jolly and Calvin Woods
2004 Belton Tennis Association
2005 Martha and Dan Wilder
2006 Charleston Pro Tennis League
2007 John Griggs
2008 Florence Tennis Association

PRESIDENT’S AWARD
1983 Chuck Coleman
1984 Mike Sprengelmeyer
1985 Bernie McGuire
1987 Carroll Player
1988 Garnet Aitchison
1989 Patsy Brown
1990 Lucy Garvin
1991 Rex Maynard
1992 Helen Jeter/ Roberta Case
1993 Roy Barth
1994 Randy Bernard
1995 Craig Jones
1996 Andrea Elliott Bull
1997 Emile Rasheed
1998 Rex Maynard/ Bill Lindsay
1999 Lucy Garvin
2000 Helen Jeter
2001 Harriet Hewitt
2002 Helen Jeter
2003 Harriet Hewitt
2004 Helen Jeter/ Harriet Hewitt
2005 David Honeycutt
2006 Al Marshall
2007 Ron Charron
2008 Becky Dobbins

PRO OF THE YEAR
1983 Bernie McGuire
1984 Mike Tinkey
1985 Larry Rizzo
1986 Mike Buchanan
1987 Randy Bernard
1988 Chuck Waldron
1989 Craig Jones
1990 Roy Barth
1991 Pat Van der Meer
1992 Robb Thompson
1993 John Eagleton
1994 Mark Elliott
1995 Bob Allsbrook
1996 Larry Rizzo
1997 John Thompson
1998 Rod Ray

JOHN NEWCOMB PRO OF THE YEAR
1998 Bernie McGuire
1999 Joe Mattingly
2000 Gary Agardy
2001 Jim Hinson
2002 David Holly
2003 Mark Smith
2004 Charly Rasheed
2005 Cornelius Jordan
2006 Joe Capobianco
2007 Rodney McAlister
2008 Joey Eskridge

PETE CONKLIN OFFICIAL OF THE YEAR
1983 Curtis Hogan
1984 George Rice
1985 Dot Carter
1986 Pete Conklin
1987 Roberta Meinik
1988 Kurt Wassén
1989 Bunny Williams
1990 Lucy Garvin
1991 Hal Davis
1992 Dwight Blakeslee
1993 Betsy Reed
1994 Carey Washington
1995 Lynn Welch
1996 Missy Malool
1997 Beau Wise
1998 Jim Russell
1999 Kurt Wassen
2000 Maxine LeCroy
2001 Mary Anna Scott & Pat Staley
2002 Mary Burgess
2003 Don and Becky Dobbins
2004 Carey Washington
2005 Pat Garren
2006 Will Brannon
2007 Bena Peek
2008 Sandra Morrissette

COACH OF THE YEAR
1983 Billy Silcox
1984 J.Cabri/B. Hughes
1985 Lyn Howard
1986 C. Nelson/Jim Boykin
1987 Mike Carlton
1988 Arlo Elkin
1989 Kent DeMars
1990 Paul Scarpa
1991 Debbie Southern
1992 John Strawhorn
1993 Andy Johnston
1994 Joe Cabri
1995 Bobby Bridgeman
1996 Donna Arnold
1997 Bill Porter
1998 Rivers Lynch
1999 Patricia Owens
2000 Debbie Southern
2001 Paul Scarpa
2002 Brett Simpson
2003 Angelo Anastopoulo
2004 Nancy Harris
2005 Hardeep Judge
2006 Jody Davis
2007 Garth Thompson
2008 James Brown

SPECIAL RECOGNITION AWARD
1990 Kristy Pace
1991 Burton Case
1996 Mary Carlisle White
1997 Pat Van der Meer/ Mitch Sprengelmeyer
1998 Topspin 3.5 Men’s Team
1999 Greenville Racquet and Fitness Club
2000 Dr. Ravinder Malik
2003 John “Jack” Shuford

MEDIA AWARD
1983 Josh Peter
1996 Geoff Hart
1997 Barry Sturmer
1998 C.L. Brown
1999 Neal Peterson
2001 Ann Green
2002 Brad Bryant
2003 James Beck
2004 Jim McLaurin
2005 Vicki Needham
2006 Dennis Malick
2007 Mark Lett-The State Newspaper
2008 Susan Wild

MEMBER CLUB OF THE YEAR
1983 Wild Dunes
1984 Columbia JTL.
1985 Rockbridge
1986 Litchfield CC
1987 HH Beach & Tennis
1988 Kiawah Is. Resort
1989 Van der Meer TC
1990 Parklane Tennis Center
1991 Topspin Racquet Club
1992 Spartanburg CC
1993 Prestwick
1994 Snee Farm
1995 Greenville CC
1996 Charleston TC
1997 Greenville Racquet
1998 Cardinal Racquet Club
1999 The Westside Club
2000 Wildewood CC
2001 Coldstream Swim and Racquet Club
2002 Grande Dunes Tennis Club
2003 Snee Farm Country Club
2004 Prestwick Tennis & Swim Club
2005 Family Circle Tennis Center
2007 I'On Club
2088 Brookstone Meadows

LUCY GARVIN VOLUNTEER OF THE YEAR
1996 Lucy Garvin
1997 Cam Littlejohn
1998 Harriet Hewitt
1999 Helen Jeter
2000 Rex Maynard
2001 James “Bud” Spencer
2003 Randy Bernard
2004 Jim Wescott
2005 Carey Washington
2006 Roberta Case
2007 Bonnie Sue Duncan
2008 Jorge Andrew

LEAGUE VOLUNTEER OF THE YEAR
1998 Ray Nelson
1999 Harriet Hewitt
2000 Bob Peiffer
2001 Dee Vaughan
2002 Frank Thompson
2003 Royce Borden
2004 Susan Souder
2005 Joyce Harrison
2006 Ron Charron
2007 Burt Fowles
2008 Jimmy Sain

COMPANY OF THE YEAR
1994 Pepsi-Cola
1995 Wachovia
1996 Dunlop
1997 Carolina First
1998 Fowler Mercedes Benz
2000 Martin’s Golf and Tennis
2002 Carolina Radiology Associates
2003 Wachovia
2004 Coca-Cola Bottling Co.
2005 Pepsi-Cola Florence LLC
2006 Wachovia
2007 Firehouse Subs
2008 Outback Steakhouse

JUNIOR COUNCIL VOLUNTEER SERVICE AWARD
1993 Dennis & Pat Van der Meer
1994 Patti Bearden
1995 Donna Rasheed
1996 Rex Maynard
1997 Bill Lindsay

FAMILY OF THE YEAR
1983 Carroll Player
1984 John Menkhaus
1985 Burton Case
1986 Charles Hodgin
1988 Michael Runey
1989 Rex Maynard
1990 Emile Rasheed
1991 Robert Martin
1992 Tim Dargan
1993 Bill Porter
1994 Rivers Lynch
1995 Stan Smith
1996 Steve Zalinski
1997 Gene Simmons
1998 Jeff Young
1999 Rod Cantey
2000 Frank Lee
2001 Joe Moyer
2002 Douglas Appleby
2003 William Richmond
2004 Marc Williams
2005 Burt and Carol Fowles/ The Britt Family
2006 The Jeff Young Family
2007 The Ferrell Family
2008 Gildemeister Family

ADULT PLAYER OF THE YEAR
1983 Marion Harris
1984 Dan Guyton
1985 Betsy McColl
1986 Bunny Williams/ Mike Sprengelmeyer
1987 Louellen DeStaffany
1988 Senior Cup Team
1989 Jim Hinson
1990 Ruth Troyer
1991 Bob Snowdon/ Gwin Allen
1992 Ben Varn/ Diane Fishburne
1993 Detlev Nitsche/ Sherry Adams
1994 Roy Riley/ Betsy McColl
1995 Shirley Taylor/ Frank Meade
1996 Jeanette Weiland/ Bill Jolly
1997 Lois Landis Miller/ Dewey Varn
1998 Diane Fishburne/ Al Cannon
1999 Susan Peiffer/ Joe Roberts
2000 Ashley Maddox/ Ray Frazier
2001 Mal Brown/ Brenda Carter
2002 Will Bull/ Renata Marcinkowska
2003 Anthony Stewart/ Denise Agee
2004 Ben Cook/ Jolene Watanabe-Giltz
2005 Tom Foster/ Rita Anderson
2006 Will Bull/Brenda Carter
2007 Judy Levering/Greg Beers
2008 Andy Lake/Sophie Woorons-Johnston

ADULT TOURNAMENT OF THE YEAR
1983 Rockbridge
1985 Wild Dunes Inv.
1986 Volvo State Playoffs Litchfield
1987 SC Closed Hardcourts Columbia
1988 Marion Harris Amer. Cancer Senior Classic
1989 Anderson Tennis Classic
1990 Sam Daniel
1991 SC Senior Closed
1992 Anderson Tennis Center
1993 So. Senior Closed Kiawah
1994 Adult State Closed Litchfield
1995 Rockbridge Autumn Classic
1996 Seabrook Is. Senior
1997 Hanes/USTA Women’s Satellite
1998 Myrtle Beach Tennis Club Adult Spring Classic
1999 Palmetto Richland Cancer Research
2000 Thornblade American Red Cross Classic
2001 Sun City Senior Doubles
2002 USA Senior League Tennis State Championships
2003 Pfizer Classic
2004 Outback NBSC Tennis Tournament
2005 Alan Fleming Senior Clay Court Championships
2006 Country Club of Spartanburg Pro invitational
2007 Litchfield Racquet Club SC Closed
2008 Marion Harris American Cancer Society Adult Classic

CTA OF THE YEAR
2000 Grand Strand Tennis League Foundation
2001 Tennis Association of Hilton Head Is.
2002 Columbia Tennis League Association
2003 Lexington Area Tennis Association
2004 Florence Tennis Association
2005 Public Tennis, Inc.
2006 Low Country Tennis Association
2007 Florence Tennis Association
2008 Lowcountry Tennis Association

JUNIOR TEAM TENNIS COORDINATOR OF THE YEAR
2007 Karen Holzschuh

2008 Robert Brown

SPECIAL OLYMPICS VOLUNTEER OF THE YEAR
2007 Jack Barker

2008 Myron Meister

 

 
 
 
 
Close