Instagram_round1   Facebook_Round1   Twitter_round1

Find_a_team_Sidebar2

League_State_Championships_Sidebar3
Schools_Sidebar2
SCTPF2
 

40 and Over State Championship Results

The USTA SC 40 and Over League State Championships were held in Hilton Head Island from May 17-20. Nearly 100 teams comprised of over 1,000 players competed at sites across the island. This is the first year that teams have competed in this new 40 and over age division, which was put in place to give players more opportunities to participate. Teams will advance to the USTA Southern Section Championships which will be held August 23-25 in Ashville, NC for the 3.0 and 4.0 divisions and which will be held in Mobile for the 3.5 and 4.5+ divisions.
 
Below are the championships teams and their lineups.  Click on over to Facebook to see lots of pictures.   You can also click here to see full results from all divisions.  
 
30MC
3.0 Men Champ: LCTA
Carl W MacAdam*, Mark Fredrick, Dennis Ray Bradshaw, Alan W Greer, Jay L Doolittle, Lawrence E Lowell, Jeff Pastorius, Jim Hock, Gary Plyler, James C Simpson, Nick Bonvillain, Leslie B. Vanhoy, James T. Page, Russell W Richardson, John Doerr  
 
(not pictured)
3.0 Men Runner up: HHI
Jeff Borth *, Glenn Schabel, George Cole, Merritt Edward Yeager, Bob Meighan, Daniel Ogden, Michael Ehlen, Jeffrey Paul Schyberg, Jeff Aita, Steve House, Kevin Farruggio, Rick J Borja, James Soules  
 
30WC
3.0 Women Champ: UPTA 2
Shannon Lynn Diamond *, Kristy E. Rogers, Nikki Zurenko, Elan B. Morrison, Sarah Faust, Amy Cupples, Charity Richards, Julia Palmer, Shannon L. Justice, Amy Rogers, Adelia Mata Hodge, Jacquelyn Vick
 
30WF
3.0 Women Runner-Up: LCTA
Diane S. Pastorius*, Becky Doolittle, Heather Wayne, Adele Page, Cindy A. Parisoli, Kathryn DuBon, Laura Doerr, Jane Bonvillain, Maggie Hiel, Terry Robertson, Lisa M. Marcus, Lisa Anne Diedrick, Carol M. Morrissey
 
35WC
3.5 Women Champs: UPTA 1
Danette Freeman *, Cathy B. Spitzmiller, Sally O. Seaver, Sherry Lynn Jones, Lesley Smith Johnson, Laurie C. Knapp, Amy B. Williams, Kim W. Yelton, Janine M. Hannah, Kim T. Hall, Amy Jacoby, Karen K. Gallagher, Nancy L. Rudman, Andrea L. Skrobola, Teresa T. Lee
 
35WF
3.5 Women Runner-Up: LATA  
Sharon S Steinbacher *, Martha F. Thompson, Frances Brown, Natalie C. Tarrant, Marie W. Rubeiz, Tammy E. Motley, Lyn C. Hunter, Tracey C. Crede, Margie Haskins, Ronda G. Loy, Kimberly B. McMillan, Nancy H. Sinclair, Becky Hipp, Renee Harmon, Michelle A. Zielinski, Angela Jo Rola
 
35MC
3.5 Men Champs: HHI 1
David Blair *, Lee E. Oppenheimer, Rick Radcliff, Walton Cutshall, Burt Willey, Tom F Cambron, Barry Bryant, Curtis Battistelli, Todd Matthew Kriney, Tim Wolf, John P Batson, William Richard Glover
 
35MF
3.5 Men Runner-Up: CTL
Christopher Michael Wofford *, Jerry Kramer, Rene P. Rinehart, Douglas Leadbitter, Rod Trace, Mark Imholz, Timothy Ray Thompson, Brent Ferrell, Richard D Shrouds, David W. Morrison, E Wayne Ledbetter, Ken Andrew Britt, Michael E. James, Michael A. Switzer, Craig Harkey, Mike D Tanner, David P. Myers, Adam Woodruff , Ricky Alan Ladd
 
40WC
4.0 Women Champs: CTL 
Susie Wolfson *, Robin P. Simpson, Julie W. Fulmer, Dale H Roberts, Debbie A. Holland, Kathryn Sandifer, Rosalyn O. Swan, Elizabeth H. Smylie, Ami D. Chastain, Kathleen P. Lenti, Amy H. Beall, Catherine August, Susan C. Turner, Carolyn H., Mechelle Robertson, Kathy T. Foster, Donna C. Bull, Paige M. Haas  
 
40WF
4.0 Women Runner-Up: UPTA 2
Liza L Feniger *, Kim C. Tutman, Sylvie Delaby, Laura Chapin Snow, Lynn H. Watson, Melanie Mae Greene, Mary Margaret Knight, Heather Warner, Allie Kenison, Lyn Blackwell Edmonds, Amy N. Hopkins
 
40MC
4.0 Men Champs: MCTL
Curt J. Chambers *, Rick Hudson, Bill Rochester, Andrew D. Kaplan, Goetz Hagen, Tony Kratz, Theunis - Anthony, Gerhardus Smit, James Patrick Smith, Cedric S. Armstrong, Johannes H. Fuchs, Wayne Ernest, Anthony E. Lasala, Bobby J. Hood, Jens Lamba, William H. Ireton, Oscar Nieto
40MF
4.0 Men Runner-Up: SATL 2
Russ Blackburn *, Brian D. Meyer, Christopher F. Lawrence, Dave Hassler, Joseph Anthony Vollmer, William N. Turrentine, George Wilson Tate, George Fike Dodkin, Jeffrey L. Stocks, Stephen R. Buchanan, Jeter J. Starnes, Gerhard Seyffer, Robert Dale Chambers, Jack Moyer, Holland Satterfield, Randall Gilbert Barre
 
45WC
4.5 Women Champs: LCTA
Alice A. Kryder *, Ann G. Harrah, Martha Lee, Deanna Vroman, Amy C. Templeton, Joann B. Terrell, Kim Perritt, Katy J. Bazylewicz, Erin L. Pabst, Ashly L. Farrior, Susan Peiffer
 
45WF
4.5 Women Runner-Up: HHI
Shelley Humes *, Mary Calahan-Hill , Liz A. Purcell, Christine N. O'Keefe, Ann E. Hunt, Robin W. Colket, Lori L. Bergmann, Vicki A. Nagy, Jennifer A. Thompson, Merrill B. Light, Janet Elaine Watanabe, Jennifer E. Stupica, Rachel B. Sigmon, Jan C. O'Neill, Tonya Barr
 
45MC
4.5 Men Champs: LCTA 1
Mark Mogul *, Dale James Voeks, Andy Steingold, John Bumgarner,J. Michael Albano, Frederick S. McKay, Bo Crouch, Jeffrey Burton, Ray E. McLin, Harvey Hines, Gary T. Agardy, Todd S. Hall, Rob Wilson , John J. Santos, Brendan Murphy, Robert David Russell, Andy I. Brusman, Stafford D. Tanner, Will Smith
 
45MF
4.5 Men Runner-Up: UPTA 2
Richard D. Jones *, Tanguy Serbource, Alex Guzanov, Raymond C. Frazier, Gary W. Bible, Al Pearce, Butch Blair, Mark Rose-Innes, Mark A. Roseveare, Steven P. Anderson, Jeff Hummel, Andy Johnston, Wayne R. Kiest, Scott R. Frederick, Brad W. Huff, Augusto Morales, James M. McCollum  
 
*Captain
 
 

Back

 
 

 
 
 
 
Close