Instagram_round1   Facebook_Round1   Twitter_round1

Find_a_team_Sidebar2

League_State_Championships_Sidebar3
Schools_Sidebar2
SCTPF2
 

Weekend Wrap-Up: January 21-23

Don't forget to register for these upcoming tournamets, registrations closing soon.
 
JUNIOR - February 4-6: Creekside CHALLENGER (Registration closes Sunday, January 30th)
ADULT - February 4-7: Wendy's Adult Tennis Open - SC L3 (Registration closes Tuesday, February 1st)
ADULT - February 3-6: The Championships at Legend Oaks Plantation - SC L4 (Registration closes Sunday, January 30th)
 

Junior Tournament Winners

Fischbach Family Medicine Junior Open at Houndslake CC- SC L3
 
Boys' 18 Singles: Andrew Dromsky - Martinez, GA 
Boys' 16 Singles: Braxton Hain - Evans, GA 
Boys' 14 Singles: Alex Sklizovic - Aiken, SC 
Boys' 12 Singles: Falkner Hain - Evans, GA 
Boys' 10 Singles: Nathanael Tiffany - Aiken, SC 
Boys' 18 Doubles: Andrew Dromsky / Taylor Powell 
Boys' 16 Doubles: Madison Ott / Alex Poda 
Boys' 14 Doubles: Samuel Dromsky / Jonas Taylor 
Boys' 10 Doubles: Christopher Fleury / Nathanael Tiffany

Girls' 18 Singles: Jordana Klein - Alpharetta, GA 
Girls' 16 Singles: Isabelle Cooper - Columbia, SC 
Girls' 14 Singles: Abby Cooper - Columbia, SC 
Girls' 12 Singles: Fredericka Tucker - Aiken, SC 
Girls' 14 Doubles: Fredericka Tucker / Frelicia Tucker
 
St. Andrew's Point Quest Junior Tournament - SC L 3
 
Boys' 14 Singles Andrew Dacosta Mt Pleasant, SC
Boys' 16 Singles Hufelder Duarte Johns Island, SC
Boys' 12 Singles Thomas Jenkins (1) Bluffton, SC
Girls' 16 Singles Melanie Allen Mount Pleasant, SC
Girls' 12 Singles  AnnMartin Skelly (3) Charleston, SC
Girls' 12 Doubles Anna Cox / Elizabeth Truluck

National Regional Tournament Results
Norcross, GA
Boys 12s: Spencer Brown, Finalist
Boys 14: Hampton Drake, Finalist; Alexander Santiago, 3rd Place
Boys 18: Jacob Behal, Consolation Finalist
Girls 12: Cameron Kriscunas,  Consolation Finalist
Girls 16: Morgan Chumney, Winner
Girls 18: Ashley Kitchen, Consolation Finalist
Boys 14 Doubles: Hampton Drake/Alexander Santiago, Winners
Girls 14 Doubles: Natalie Kitchen /Brienne A. Minor , Winners
Girls 16 Doubles: Morgan Chumney/Ansley Speaks, 3rd Place
Girls 18 Doubles: Katie Fosnacht/Kristina Mathis, Finalists

Mobile, AL
Boys 12s: Paul Hendrix, Consolation Finalist
Boys 16s: Andrew Schafer, 4th Place
Boys 12 Doubles: Paul R. Hendrix /blake a. hardwick , 3rd Place
Girls 16 Doubles:   Megen Cochran/Laura E. Dean, Winners

Coral Gables, FL
Girls 14: Ellie Halbauer, Consolation Finalist
 
 

Back

 
 

 
 
 
 
Close