Instagram_round1   Facebook_Round1   Twitter_round1

Find_a_team_Sidebar2

League_State_Championships_Sidebar3
Schools_Sidebar2
SCTPF2
 

Weekend Wrap-Up: Tournament Winners and Upcoming Events

Don't forget to register for these upcoming tournamets, registrations closing soon.

JUNIORS: January 28-30: RICHLAND COUNTY FUTURES I - SC L3 - registration closing January 23rd

ADULTS: January 26-30: Columbia Tennis League Pre-Season Tournament - registration closing January 19th

Junior Tournament Winners:

Rising Stars Junior Grand Prix at Snee Farm SCL5
Boys' 10 Singles- Jackson Armistead- Hilton Head Island, SC
Boys' 14 Singles- Max Feinman- Daniel Island, Sc
Girls' 10 Singles- Allyne McDonough- Mt. Pleasant, SC
Girls' 12 Singles- Caroline Funk- Mt. Pleasant, SC
 
SC Jr. State Open Championships at Rock Hill SCL2, STA L4
SC Junior State Open 037
Sportsmanship Award Winner Christopher Mahan with Kim Ozmon
SC Junior State Open 046
Sportsmanship Award Winner
Anna Sharp with Kim Ozmon
Boys' 10 Singles: Thomas Summers- Rock Hill, SC
Boys' 12 Doubles: C. McClelland/Apoorva Mehta
Boys' 12 Singles: Earl Navarro- Charleston, SC
Boys' 14 Doubles: Spencer Brown/Jeffrey Dayton
Boys' 14 Singles: Patrick Tobacco- Spartanburg, SC
Boys' 16 Doubles: Brandon Mills/Drew Wendel
Boys' 16 Singles: Hampton Drake- Columbia, SC
Boys' 18 Doubles: Joel Roberts/Steven Weaver
Boys' 18 Singles: Brent Lett- Elgin, SC
Girls' 10 Singles: Robin Alston- Rock Hill, SC
Girls' 12 Doubles: Corbin Dorsey/Elizabeth Truluck
Girls' 12 Singles: Adrienne Haynes- Asheville, NC
Girls' 14 Doubles: Melanie Allen/Sydnee Wheeler
Girls' 14 Singles: Sydney Patton- Simpsonville, SC
Girls' 16 Doubles: Taylor Childress/Sydney Patton
Girls' 16 Singles: Madeleine Wise- Cramerton, NC
Girls' 18 Doubles: Morgan Chumney/Kirsten Lewis
Girls' 18 Singles: Kirsten Lewis- Odenville, AL
 

Adult Tournament Winners:

Chick-Fil-A Winter Chill Challenge
Men's 3.5 Singles- Tony Medlin Seneca, SC
Men's 4.0 Singles- John N. Chryst Bluffton, SC
Women's 3.0 Singels- Sherri L. Jones Columbia, SC
Women's 3.5 Singles- Candace Steingold Boiling Springs, SC
6.0 Mixed Doubles-  Kathi Amaker Irmo, SC/Kemper L. Amick Columbia, SC
7.0 Mixed Doubles- Matthew Talford Rock Hill, SC/Joetta I. Talford Rock Hill, SC
8.0 Mixed Doubles- Holly Cox Murrells Inlet, SC/Mike J. Saless Murrells Inlet, SC
Men's 3.5 Doubles- Anthony M. Curtis Elgin, SC/ Bryan E. Folk Chapin, SC
Men's 4.0 Doubles- Mark A. Sari Wedgefield, SC/Benton J. Young  Sumter, SC
Women's 3.0 Doubles- Gandy D. Britt Blythewood, SC/Page C. Wade  Winnsboro, SC
Women's 3.5 Doubles- Holly Cox  Murrells Inlet, SC/Caitlin D. Negethon  Pawleys Island, SC
Women's 4.0 Doubles- Jennifer Edwards Florence, SC/Rebecca L. Poole Florence, SC
Sr Women's 3.5 Doubles- Ellen T. Berry Darlington, SC/Nancy F. Moore Florence, SC
Sr. Men's 4.0 Doubles- Paul R. Herrmann Sumter, SC/ Dennie Sides Sumter, SC
 
tourpromoweb

 
 

Back

 
 

 
 
 
 
Close